Тема: Кімнатні рослини.
Мета:
• охарактеризувати основні групи кімнатних рослин, їх походження та значення в житті людини;
• розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки;
• виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Обладнання: кімнатні рослини.
Хід заняття
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
1. Підготовча бесіда.
- Як впливають зміни неживої природи на життя рослин зимою?
- Як зимують рослини під снігом?
- Яке значення має сніг для зимуючих рослин?
2. На попередніх уроках ми розглядали рослини поля, лісу, які зміни відбуваються з ними в різні пори року. На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з кімнатними рослинами, які прикрашають наші оселі, класні кімнати.
ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
1. Пояснення з демонструванням.
- Назвіть кімнатні рослини, які стоять у вас на партах. Порівняйте їх зовнішній вигляд з рослинами в природі. Чим вони відрізняються? Зробіть висновки. (У кімнатних рослин листя не опадають восени, і всю зиму залишаються зеленими. Багато кімнатних рослин цвітуть і оновлюються листям).
- Батьківщиною більшості кімнатних рослин є – країни, де спекотне літо, тому ми створюємо приблизно такі умови як влітку. На відмінно від рослин нашої місцевості кімнатні рослини взимку живуть так само як і літом.
2. Найпоширеніші кімнатні рослини.
Алое або столітник. Батьківщина – південна Африка. Столітником називається тому, що рідко квітує в кімнатах. Через 1-2 роки алое може зацвісти. Квітки алое дуже красиві – ніжно червоно-помаранчевого кольору з рожевими тичинками. Найбільш поширена рослина серед кімнатних культур – алое деревовидне.
Аспарагус. Батьківщина – південна Африка. Дуже красива рослина з тонкими висячими стеблами. У неї немає листків. Голкоподібне утворення на стеблі – це стеблові вирости. За ці «голки» всі рослини неправильно називають ялинковими.
Бальзамін або «Ванька мокрий». Досить невибаглива рослина. Росте в будь-якому ґрунті . Влітку потребує інтенсивного поливу, взимку – помірного. Ця рослина має небагато листків і погано квітує. Батьківщина – тропічна Африка.
Бегонія. Найбільш поширеними у нас є бегонія плямиста, королівська і вічноквітуюча. Батьківщина – субтропічні ліси. Свою назву отримала на честь любителя і збиральника квітів М. Бегона. Що проживав у XVII ст. Це невибагливі рослини, полюбляють сонце, але спеки не виносять.
Традесканція . Отримала свою назву від імені відомого ботаніка Джона Традесканта. Рослина невибаглива, росте в будь-якому ґрунті, влітку потребує сильного зволоження . Квіти маленькі, стебла звисають, переплітаючись утворюють суцільно зелену масу, якій можна надати різну форму. Стебла традесканції досить крихкі і легко ламаються.
V. Узагальнення та систематизація знань.
Користуючись додатковою літературою заповніть таблицю:
Назва кімнатної рослини, батьківщина Зовнішній вигляд Умови існування
VI. Підсумок заняття.
Бесіда.VII. Домашнє завдання.
Намалювати і описати одну з кімнатних рослин, які є у вашій кімнаті.
Тема. Застосування рослин у медицині.
Мета.
• розкрити значення лікарських рослин у житті людини;
• розвивати уяву, логічне мислення;
• виховувати відповідальне ставлення до власного здоров’я.
Терміни і поняття: фітотерапія.
Обладнання: гербарні зразки лікарських рослин.
Форма проведення: вистава
Хід заняття
Дійові особи: лікар Айболить, Вовк, Їжак, Лисичка, Зайчик, діти.
Декорації : імітована лісова галявина – дерева, кущі, пеньки .
На сцені під деревом сидить лікар Айболить, одягнений у білий халат, окуляри. . Перед ним стіл, на якому стоять пляшечки з ліками, журнал для запису хворих, різне медичне приладдя.
Айболить
Я добрий лікар Айболить,
Я все лікую, що болить.
Лікую звірів та птахів, Ще й маленьких дітлахів.
( Кульгаючи, виходить і йде до лікаря Вовк)
Вовк
Ой лікарю, допоможіть. Вовка бідного спасіть.
Швидко біг я через кладку.
Та поранив собі лапку.
Айболить. Сідай, Вовче,я зараз тобі допоможу.
( Кашляючи і тримаючись за голову, виходить Їжачок)
Їжак.
Кашель, голова болить,
Як же далі мені жить?
Дайте ліки від простуди, Їжачок слухняним буде.
( виходить Лисичка, тримаючись за живіт, стогне)
Лисичка
Ох, болить мені живіт,
Зіпсувався апетит,
Я не їм і не п’ю?
І вночі зовсім не сплю.
( Тримаючись за серце, йде Зайчик)
Зайчик.
Болить серце в мене сильно,
Бо не можу бігать вільно.
Дуже я усіх боюсь,
І ховаюсь, і трушусь.
Айболить. Зачекайте, я усіх вас вилікую, допоможу. Але спочатку скажіть, що вам краще6 гіркі ліки чи духмяний терпкий напій із пахучих трав, плодів і ягід?
Звірі. Напій із трав!!!
Айболить. Гаразд, допоможе мені вас вилікувати зелена аптека, мої вірні помічники – лікарські рослини. Гей, друзі, прийдіть на допомогу!
( Під веселу музику вибігають лікарські рослини)
Кропива. Стою, кохаюся, як торкнеш, то кусаюся. Ви пізнали мене?Я, Кропива, займаю у веснянім букеті трав почесне місце і відома кожному з дитинства своїми пекучими «укусами», коли ви необережно торкається до мене. Але чи знаєте ви, що я широко застосовуюся в медицині для зупинки кровотечі і покращення властивостей крові. Також відвар кропиви використовують для зміцнення волосся.
( Підходить до Вовка, дає пляшечку)
Кропива. Випий, Вовчику, це допоможе тобі зупинити кровотечу.
Кульбаба. Ви мене всі добре знаєте,
Поміркуєте – й відгадаєте,
Сонечко в траві зійшло,
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло.
Відгадали? Звичайно ж ! Я – Кульбаба. Мене так називають – «кульбаба лікарська. У народі я є «еліксиром життя», вона допомагає позбутися подагри. Для лікування використовують відвари і настої з листя і коренів кульбаби.
Ромашка. На стрункій високій ніжці,
Біля річки у ліску,
У косинці білосніжній,
Всім, хто йде, поворожу,
Ось, так собі живу,
Вірою-правдою служу.
Я поширена трав’яниста рослина, ще й лікарська. Найчастіше мене можна зустріти серед зеленої трави на узбіччях стежин, у полях, у лісі. Від моїх ніжних квітів світліше навкруги. Мої квіти запашні, заварюються як чай. Використовуються апри простудних захворюваннях, хворобах шлунку. Ось, тобі, Лисичко, мої ліки. Це тобі допоможе видужати. ( Підходить до Лисички і дає їй ромашковий напій)
Конвалія.
Я – Конвалія,
Цвіту прекрасна, білосніжна,
А квіти – дзвоники малі –
Рядком рівненько, як намисто,
Висять на ніжному стеблі.
А запах ніжний, незрівнянний,
П’янкий, мов чари весняні.
Усі люблять мене за красу та п’янкий запах. Я рідкісна рослина. Моє ім’я записано в Червоній книзі. У мене є не тільки краса і врода, а й лікувальні властивості. Мене застосовують при лікуванні серцевих захворювань. Випий, Зайчику цих ліків, відразу стане легше. ( Підходить до Зайчика і дає ліки)
Суниця. У ряснім зеленім листі
У краплистому намисті,
Коли цвіла – біліла,
Як спіла- рум’яніла.
Тепер зачервонілась,
Між листям затаїлась
Смачна, хоч і невеличка,
А звуть мене – суничка.
Усі полюбляють мої смачні запашні ягоди,хто не відмовиться покуштувати їх. Мої ягоди не тільки смачні, а й дуже корисні, їх використовують для покращення складу крові, при хворобах серця. ( Також дає Зайчику свої ягоди.)
Малина. Хоч росту в чагарниках,
Мене знає кожен птах,
І ведмідь в кущах щоднини.
Дуже ласий до малини.
Мої ягоди теж дуже корисні та смачні. З них роблять варення; плоди , квіти, стебла заварюють на чай і використовують при ангінах, простудах. Випий, Їжачок, мого чаю, це допоможе тобі одужати.
Барвінок. Листочки тугенькі,
Коротка стеблинка,
Ледь-ледь голубенький
Повзучий барвінок.
Встеляю, як килим,
Горби і горбочки,
Збігаю по схилах
Униз до ставочка.
Моє блискуче зелене листя не в’яне ні влітку, ні взимку. А навесні звеселяє очі блакитними зірочками цвіту. В Україні шанують мо вічнозелену рослину. Барвінком прикрашають святковий стіл, із нього плетуть весняні букети. Узимку відвар барвінку п’ють від застуди, настої мої зміцнюють організм, зокрема серце, лікують хвороби шкіри. ( Підносить ліки Зайчику і Лисичці)
Калина. У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляюся у воду
На свою хорошу вроду.
Я є символом краси і здоровя, символом рідної землі, отчого краю. Люблять мої плоди і птахи, і діти, і дорослі. Чим міцніше мороз їх приморозить, тим вони смачніші. Будь – які застуди можна вилікувати калиновими настоями. Цвіт ягід, стебла рослини заварюють і п’ють, як чай. ( Дає Їжачку калиновий напій). Випий Їжачок, не будеш кашляти.
Шипшина. Шпак шипшину не клює,
Й так здоровя в нього є ,
А цілющий чай з шипшини –
Це здоров’я для людини.
Шипшина завжди гарна і корисна. Мої квіти досить скромні, але милують зір. А восени я приваблюю великими червоними ягодами. Вони взимку рятують пташок від голоду, а дітей – від застуди. Збирають мої ягоди тому, що вних дуже багато вітамінів. Шипшиновий напій дуже смачний і цілющий. Раджу вам усім, звірята, пити шипшиновий чай.
Айболить. Ну, що звірята легше вам?
Звірі. Так!
Айболить. Не пручалися звірята. Лікувались залюбки.
Звірі. Вийшли із лікарні
Живі, здорові, гарні.
( Звучить весела музика. Звірята, рослини, Айболить танцюють)
Діти Почули веселу музику і вирішили подивитися, хто ж так веселиться.
Айболить.А ви теж лікуватись?
Перша дівчинка. Ні, в ліс – по лікарські рослини.
Ми ходили так далеко. У лісі затишно і тихо, не страшна була нам спека.
Друга дівчинка. Ось ромашка й валер’янка,
Материнкай толокнянка –
Всякі трави і квітки
Ми збирали в торбинки.
Перший хлопчик. Ми спочить хотіли трохи
Під одним дубком високим.
Та хіба усидиш – де там,
Коли скрізь, де глянеш оком,
І ромашка, і валер’янка.
Перша дівчинка. Материнка й толокнянка.
Всякі трави і квітки
Ми збирали залюбки.
Всі ми вивчили у школі,
Що збирать, щоб не хворіть.
Друга дівчинка.Тільки Ваня все поплутав,
Невпопад усе говорить:
На ромашку ( показує ромашку) –
Ваня.Валерянка.
Перша дівчинка. Материнку ( показує материнку)
Ваня. Толокнянка
Дівчатка. Заглянули ми - ану
В нього повно бур’яну.
Хлопчик. В ліс по лікарські рослини
Ми ходили так далеко,
Назбирали повні торби,
Тож приймай тепер, аптеко:
І ромашку, й валер’янку,
Материнку й толокнянку.
Перша дівчинка. Знову рушимо у путь,
Як рослини підростуть.
Айболить. Зілля різне, страви, води,
Все вживаєш, як хворієш.
Бігаєш, шукаєш ліки,
На них гроші не жалієш.
Рослини. Знайте нас та пам’ятайте!
При потребі нас вживайте.
Айболить. Бо не купиш і за гроші
Ти здоров’я, мій хороший.
Немає коментарів:
Дописати коментар